Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2002-2005 | Hyundai XG350 |
| 2005-2006 | Kia Amanti |
| 2002 | Kia Sedona |
| 2005 | Kia Sedona |
| 2003-2006 | Kia Sorento |
| 1997-2004 | Mitsubishi Diamante |
| 2006-2012 | Mitsubishi Eclipse |
| 2004-2011 | Mitsubishi Endeavor |
| 2004-2009 | Mitsubishi Galant |
| 1994-2002 | Mitsubishi Montero |
| 2004-2006 | Mitsubishi Montero |
| 2008-2016 | Mitsubishi Montero |
| 1999-2011 | Mitsubishi Montero Sport |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6735AM075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 58.02 / 58.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 1.491 |
| STD Shaft Diameter | 55.00 / 54.98 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500382932 |