Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1989-1993 | Dodge D250 |
| 1989-1993 | Dodge D350 |
| 1994-2009 | Dodge Ram 2500 |
| 1994-2008 | Dodge Ram 3500 |
| 2005-2009 | Dodge Ram 4000 |
| 1989-1993 | Dodge W250 |
| 1989-1993 | Dodge W350 |
| 1986-1988 | Hino FFC1 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6699CA025 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 73.01 / 72.99 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Tri-Metal), trimetal, trimetal |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.25mm |
| STD Max Thickness | 1.966 |
| STD Shaft Diameter | 69.01 / 68.99 mm |
| Undersize | 0.25, 0.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500576485 |