| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6680SI10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 54.04 / 54.01 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal) |
| OverSize Housing | CR6680SI1.0 is housing bore +.002" of CR 605SI1.0 |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 1.603 |
| STD Shaft Diameter | 50.78 / 50.76 mm |
| GTIN | 00611500629297 |