| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6680SI05 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 54.04 / 54.01 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal) |
| OverSize Housing | CR6680SI0.5 is housing bore +.002" of CR 605SI0.5 |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 1.603 |
| STD Shaft Diameter | 50.78 / 50.76 mm |
| GTIN | 00611500404696 |