Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1993-1997 | INFINITI J30 |
| 1990-1992 | INFINITI M30 |
| 1997-2000 | INFINITI QX4 |
| 1993-2002 | Mercury Villager |
| 1987-1988 | Nissan 200SX |
| 1984-1996 | Nissan 300ZX |
| 1986-1994 | Nissan D21 |
| 1999-2004 | Nissan Frontier |
| 1985-1994 | Nissan Maxima |
| 1987-2000 | Nissan Pathfinder |
| 1995 | Nissan Pickup |
| 1993-2002 | Nissan Quest |
| 2000-2004 | Nissan Xterra |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6676XP05 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 53.01 / 53.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version TriMetal (pMax Black), pmax black (racing line) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 1.501 |
| STD Shaft Diameter | 49.97 / 49.96 mm |
| Undersize | 0.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500556043 |