Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1993-1997 | Chrysler Concorde |
| 1990 | Chrysler Dynasty |
| 1991-2002 | Chrysler Grand Voyager |
| 1990-1991 | Chrysler Imperial |
| 1993-1997 | Chrysler Intrepid |
| 1994-1997 | Chrysler LHS |
| 1990-1996 | Chrysler New Yorker |
| 2004-2008 | Chrysler Pacifica |
| 1990-2010 | Chrysler Town & Country |
| 1994-2008 | Chrysler Voyager |
| 1990-2007 | Dodge Caravan |
| 1990-1993 | Dodge Dynasty |
| 1990-2010 | Dodge Grand Caravan |
| 1993-1997 | Dodge Intrepid |
| 1993-1997 | Eagle Vision |
| 2007-2011 | Jeep Wrangler |
| 1990-2000 | Plymouth Grand Voyager |
| 1997 | Plymouth Prowler |
| 1991-2000 | Plymouth Voyager |
| 2009-2010 | Volkswagen Routan |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6675AM125 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 61.01 / 60.99 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.25mm |
| STD Max Thickness | 1.483 |
| STD Shaft Diameter | 58.01 / 57.99 mm |
| Undersize | 1.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500380273 |