Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1993-1997 | Ford Probe |
| 1993-1998 | Mazda 626 |
| 1988-1995 | Mazda 929 |
| 1995-2001 | Mazda Millenia |
| 1989-1998 | Mazda MPV |
| 1993-1997 | Mazda MX-6 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6655AM05 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 56.02 / 56.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 1.514 |
| STD Shaft Diameter | 52.95 / 52.93 mm |
| Undersize | 0.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500237522 |