Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995-2000 | Chrysler Cirrus |
| 1990-1993 | Chrysler Daytona |
| 1988-1990 | Chrysler Dynasty |
| 2000 | Chrysler Grand Voyager |
| 1990-1995 | Chrysler LeBaron |
| 1988-1989 | Chrysler New Yorker |
| 1992-1994 | Chrysler New Yorker |
| 1995-2005 | Chrysler Sebring |
| 1990-1991 | Chrysler TC Maserati |
| 2000 | Chrysler Voyager |
| 1995-2000 | Dodge Avenger |
| 1987-2000 | Dodge Caravan |
| 1990-1993 | Dodge Daytona |
| 1988-1993 | Dodge Dynasty |
| 1987-1989 | Dodge Grand Caravan |
| 1992-2000 | Dodge Grand Caravan |
| 1987-1988 | Dodge Mini Ram |
| 1989 | Dodge Raider |
| 1990-1991 | Dodge Ram 50 |
| 1992-1994 | Dodge Shadow |
| 1989-1995 | Dodge Spirit |
| 1991-1996 | Dodge Stealth |
| 1995-2005 | Dodge Stratus |
| 1990-1998 | Hyundai Sonata |
| 2001 | Hyundai XG300 |
| 1991-1999 | Mitsubishi 3000GT |
| 1992-1996 | Mitsubishi Diamante |
| 2000-2005 | Mitsubishi Eclipse |
| 1988 | Mitsubishi Galant |
| 1999-2003 | Mitsubishi Galant |
| 1990-1994 | Mitsubishi Mighty Max |
| 1989-1996 | Mitsubishi Montero |
| 1997-2003 | Mitsubishi Montero Sport |
| 1989-1990 | Mitsubishi Sigma |
| 1989-1995 | Plymouth Acclaim |
| 1987-1989 | Plymouth Grand Voyager |
| 1992-2000 | Plymouth Grand Voyager |
| 1992-1994 | Plymouth Sundance |
| 1987-2000 | Plymouth Voyager |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6629AM15 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 53.02 / 53.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.5mm |
| STD Max Thickness | 1.488 |
| STD Shaft Diameter | 50.00 / 49.97 mm |
| Undersize | 1.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500140754 |