Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1985-1988 | Ford Cougar |
| 1990-1994 | Ford Cougar |
| 1982-1983 | Ford F-100 |
| 1982 | Ford Granada |
| 1983-1986 | Ford LTD |
| 1983-1986 | Ford Mustang |
| 1994-1995 | Ford Sable |
| 1988-1995 | Ford Taurus |
| 1982-1995 | Ford Thunderbird |
| 1982 | Lincoln Continental |
| 1988-1994 | Lincoln Continental |
| 1983-1986 | Mercury Capri |
| 1982-1996 | Mercury Cougar |
| 1983-1986 | Mercury Marquis |
| 1988-1995 | Mercury Sable |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6619SI125 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 61.66 / 61.64 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum silicon base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.25mm |
| STD Max Thickness | 1.458 |
| STD Shaft Diameter | 58.70 / 58.67 mm |
| Undersize | 1.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500415234 |