Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1971 | BMW 2.8 Bavaria |
| 1968-1971 | BMW 2500 |
| 1968-1974 | BMW 2800 |
| 1968-1971 | BMW 2800CS |
| 1971-1974 | BMW 3.0CS |
| 1971-1974 | BMW 3.0CSi |
| 1971 | BMW 3.0CSL |
| 1971-1974 | BMW 3.0S |
| 1971 | BMW 3.0Si |
| 1975-1976 | BMW 3.0Si |
| 1979-1981 | BMW 528i |
| 1975-1978 | BMW 530i |
| 1983-1984 | BMW 533i |
| 1985-1993 | BMW 535i |
| 1988 | BMW 535is |
| 1977-1978 | BMW 630CSi |
| 1978-1984 | BMW 633CSi |
| 1985-1989 | BMW 635CSi |
| 1978-1984 | BMW 733i |
| 1985-1992 | BMW 735i |
| 1988-1992 | BMW 735iL |
| 1972-1974 | BMW Bavaria |
| 1987 | BMW L6 |
| 1986-1987 | BMW L7 |
| 2014 | Chevrolet Captiva Sport |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6609AM075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 52.01 / 52.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 1.994 |
| STD Shaft Diameter | 47.99 / 47.98 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500139031 |