Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1970-1973 | Nissan 240Z |
| 1974-1975 | Nissan 260Z |
| 1975-1978 | Nissan 280Z |
| 1979-1983 | Nissan 280ZX |
| 1977-1981 | Nissan 810 |
| 1981-1984 | Nissan Maxima |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR6607AM10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 53.01 / 53.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 1.501 |
| STD Shaft Diameter | 49.97 / 49.96 mm |
| Undersize | 1.0 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500138843 |