| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4704MC |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 54.03 / 54.02 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version(Bi-Metal & Polymer) |
| OverSize Housing | CR4704MC is housing bore +0.002", polymer coated version of CR4423SI |
| Shaft UnderSize | STD |
| STD Max Thickness | 1.596 |
| STD Shaft Diameter | 50.80 / 50.77 mm |
| GTIN | 00611500628276 |