| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4689SM025 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 51.11 / 51.08 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal) |
| OverSize Housing | CR4689SM0.25 is housing bore +0.003" of CR4622SM0.25 |
| Shaft UnderSize | 0.25mm |
| STD Max Thickness | 1.542 |
| STD Shaft Diameter | 48.00 / 47.98 mm |
| GTIN | 00611500620119 |