Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2009-2016 | Suzuki Grand Vitara |
| 2010-2016 | Suzuki Kizashi |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4641SM075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 53.05 / 0.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (strengthened aluminum) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 1.491 |
| STD Shaft Diameter | 0.00 / 0.00 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500593994 |