Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2012-2015 | BMW 118i |
| 2016 | BMW 120i |
| 2011-2012 | BMW 125i |
| 2007-2016 | Mini Cooper |
| 2011-2016 | Mini Cooper Countryman |
| 2013-2016 | Mini Cooper Paceman |
| 2014-2016 | Peugeot 2008 |
| 2008 | Peugeot 207 |
| 2010-2014 | Peugeot 207 |
| 2009 | Peugeot 207 Compact |
| 2014-2016 | Peugeot 208 |
| 2014-2016 | Peugeot 208 GT |
| 2011-2016 | Peugeot 3008 |
| 2010-2014 | Peugeot 308 |
| 2016 | Peugeot 308 |
| 2012-2016 | Peugeot 508 |
| 2011-2016 | Peugeot RCZ |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4633SM08 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 48.02 / 0.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (strengthened aluminum) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.8mm |
| STD Max Thickness | 1.495 |
| STD Shaft Diameter | 44.99 / 44.97 mm |
| Undersize | 0.8 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500590900 |