Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2017-2021 | Nissan Kicks |
| 2012-2021 | Nissan March |
| 2015-2019 | Nissan Micra |
| 2014-2019 | Nissan Note |
| 2014-2018 | Nissan Tiida |
| 2020-2022 | Nissan V-Drive |
| 2009-2019 | Nissan Versa |
| 2021 | Nissan Versa |
| 2014-2019 | Nissan Versa Note |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4632SM075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 43.01 / 43.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (strengthened aluminum) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 1.51 |
| STD Shaft Diameter | 39.97 / 0.00 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500583384 |