Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2016-2022 | Subaru Crosstrek |
| 2011-2018 | Subaru Forester |
| 2012-2022 | Subaru Impreza |
| 2013-2019 | Subaru Legacy |
| 2013-2019 | Subaru Outback |
| 2013-2016 | Subaru XV |
| 2018-2021 | Subaru XV |
| 2013-2015 | Subaru XV Crosstrek |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4622XP025 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 51.03 / 51.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version TriMetal (pMax Black), pmax black (racing line) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.25mm |
| STD Max Thickness | 1.504 |
| STD Shaft Diameter | 48.00 / 47.98 mm |
| Undersize | 0.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500583186 |