Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2004-2011 | Audi A3 |
| 2006-2008 | Audi A3 Quattro |
| 2002-2009 | Audi A4 |
| 2002-2009 | Audi A4 Quattro |
| 2007-2009 | Audi TT |
| 2005-2006 | Seat Altea |
| 2008-2009 | Seat Altea XL |
| 2003-2009 | Seat Cordoba |
| 2010-2013 | Seat Freetrack |
| 2003-2015 | Seat Ibiza |
| 2008 | Seat Leon |
| 2010 | Seat Nuevo Ibiza |
| 2006 | Volkswagen Beetle |
| 2008-2010 | Volkswagen Beetle |
| 2011-2015 | Volkswagen Clasico |
| 2007-2009 | Volkswagen Eos |
| 2006-2008 | Volkswagen GTI |
| 2006-2018 | Volkswagen Jetta |
| 2006-2008 | Volkswagen Passat |
| 2000-2003 | Volkswagen Pointer |
| 2003-2007 | Volkswagen Polo |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4597XP025 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 50.62 / 50.60 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version TriMetal (pMax Black), pmax black (racing line) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.25mm |
| STD Max Thickness | 1.403 |
| STD Shaft Diameter | 47.78 / 47.76 mm |
| Undersize | 0.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500569951 |