Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1975-1977 | Alfa Romeo Alfetta |
| 1969-1974 | Alfa Romeo Berlina |
| 1966-1968 | Alfa Romeo Duetto 1600 |
| 1962-1964 | Alfa Romeo Giulia Sprint |
| 1967-1968 | Alfa Romeo Giulia Sprint |
| 1969-1974 | Alfa Romeo GT Veloce |
| 1967-1968 | Alfa Romeo GTV |
| 1969-1994 | Alfa Romeo Spider |
| 1978-1979 | Alfa Romeo Sport |
| 1977-1979 | Alfa Romeo Sprint |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4595XP025 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 53.71 / 53.69 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version TriMetal (pMax Black), pmax black (racing line) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.25mm |
| STD Max Thickness | 1.834 |
| STD Shaft Diameter | 50.00 / 49.99 mm |
| Undersize | 0.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500569876 |