CONNECTING ROD BEARING SET For BMW N42 B20, N46 B20; bimetal (strengthened aluminum)
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4528SM05 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 53.62 / 53.60 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (strengthened aluminum) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 1.794 |
| STD Shaft Diameter | 49.99 / 49.97 mm |
| Undersize | 0.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500580543 |