Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2011-2014 | Audi A1 |
| 2008-2013 | Audi A3 |
| 2010-2012 | Seat Altea |
| 2011-2013 | Seat Ibiza |
| 2015 | Seat Ibiza |
| 2008-2016 | Seat Leon |
| 2013-2014 | Volkswagen Polo |
| 2013-2018 | Volkswagen Tiguan |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4527SM075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 50.61 / 50.60 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (strengthened aluminum) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 1.406 |
| STD Shaft Diameter | 47.78 / 47.76 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500580239 |