Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1979-1990 | Dodge Colt |
| 1988-1990 | Eagle Vista |
| 1986 | Hyundai Pony |
| 1985-1988 | Mitsubishi Mirage |
| 1979-1982 | Plymouth Champ |
| 1983-1990 | Plymouth Colt |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4497AM15 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 45.02 / 45.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.5mm |
| STD Max Thickness | 1.494 |
| STD Shaft Diameter | 42.00 / 41.98 mm |
| Undersize | 1.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500138164 |