Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1994-1997 | Ford Aspire |
| 1988-1993 | Ford Festiva |
| 2001-2005 | Kia Rio |
| 1979-1985 | Mazda GLC |
| 1995-1998 | Mazda Protege |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4495AM15 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 43.01 / 43.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.5mm |
| STD Max Thickness | 1.509 |
| STD Shaft Diameter | 39.95 / 39.94 mm |
| Undersize | 1.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500137969 |