Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1972-1979 | Ford Courier |
| 1970-1971 | Mazda 1800 |
| 1972-1973 | Mazda 618 |
| 1979-1982 | Mazda 626 |
| 1977-1978 | Mazda B1800 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4485AM10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 56.02 / 56.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 1.509 |
| STD Shaft Diameter | 52.95 / 52.94 mm |
| Undersize | 1.0 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500136948 |