Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1958-1959 | Nissan 1000 |
| 1965-1971 | Nissan 1000 |
| 1971-1973 | Nissan 1200 |
| 1972-1973 | Nissan 1300 |
| 1979-1982 | Nissan 210 |
| 1979-1981 | Nissan 310 |
| 1970-1973 | Nissan B110 |
| 1973-1978 | Nissan B210 |
| 1976-1978 | Nissan F10 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4442AM125 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 48.01 / 48.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.25mm |
| STD Max Thickness | 1.501 |
| STD Shaft Diameter | 44.97 / 44.96 mm |
| Undersize | 1.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500133954 |