Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1961-1964 | BMW 1500 |
| 1963-1971 | BMW 1800 |
| 1964-1967 | BMW 1800ti |
| 1971 | BMW 1802 |
| 1966-1972 | BMW 2000 |
| 1965-1970 | BMW 2000c |
| 1965-1970 | BMW 2000cs |
| 1966-1971 | BMW 2000ti |
| 1969-1972 | BMW 2000tii |
| 1966-1976 | BMW 2002 |
| 1968-1971 | BMW 2002ti |
| 1971-1974 | BMW 2002tii |
| 1984-1985 | BMW 318i |
| 1977-1983 | BMW 320i |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4439AM05 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 52.01 / 52.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 1.994 |
| STD Shaft Diameter | 47.99 / 47.98 mm |
| Undersize | 0.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500133626 |