Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1983-1986 | Dodge Charger |
| 1983-1986 | Dodge Omni |
| 1983-1986 | Plymouth Horizon |
| 1983-1986 | Plymouth Turismo |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4432AM075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 44.01 / 44.01 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 1.509 |
| STD Shaft Diameter | 40.97 / 40.96 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500133138 |