Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1977-1983 | Nissan 200SX |
| 1968-1973 | Nissan 510 |
| 1978-1981 | Nissan 510 |
| 1969-1972 | Nissan 521 Pickup |
| 1973-1976 | Nissan 610 |
| 1975-1979 | Nissan 620 |
| 1972-1974 | Nissan 620 Pickup |
| 1974-1977 | Nissan 710 |
| 1980-1986 | Nissan 720 |
| 1986-1989 | Nissan D21 |
| 1987-1988 | Nissan Pathfinder |
| 1987-1988 | Nissan Van |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4431AM125 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 53.01 / 53.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.25mm |
| STD Max Thickness | 1.501 |
| STD Shaft Diameter | 49.97 / 49.96 mm |
| Undersize | 1.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500133053 |