Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1975-1983 | Datsun Pickup |
| 1973-1984 | Datsun Sedan |
| 1963-1965 | Nissan 410 |
| 1963-1967 | Nissan 411 |
| 1965-1968 | Nissan 520 Pickup |
| 1968-1969 | Nissan 521 Pickup |
| 1963 | Nissan Bluebird |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4424AM15 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 51.35 / 51.33 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.5mm |
| STD Max Thickness | 1.834 |
| STD Shaft Diameter | 47.66 / 47.65 mm |
| Undersize | 1.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500132360 |