Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2005-2006 | Saab 9-2X |
| 2003-2006 | Subaru Baja |
| 1998-2013 | Subaru Forester |
| 1995-2016 | Subaru Impreza |
| 1990-2013 | Subaru Legacy |
| 2000-2015 | Subaru Outback |
| 2012-2016 | Subaru WRX |
| 2013-2019 | Subaru WRX STI |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4280XP025 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 51.01 / 51.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version TriMetal (pMax Black), pmax black (racing line) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.25mm |
| STD Max Thickness | 1.498 |
| STD Shaft Diameter | 48.00 / 47.98 mm |
| Undersize | 0.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500542152 |