| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4271AM10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 53.06 / 53.05 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal) |
| OverSize Housing | CR4271AM1.0 is housing bore +.002" of CR4256AM1.0 |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 1.506 |
| STD Shaft Diameter | 50.03 / 50.01 mm |
| GTIN | 00611500384974 |