Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1999-2008 | Chevrolet Tracker |
| 2002-2003 | Suzuki Aerio |
| 2007-2014 | Suzuki SX4 |
| 2012 | Suzuki SX4 Crossover |
| 1999-2003 | Suzuki Vitara |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4262SI10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 53.02 / 53.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum silicon base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 1.492 |
| STD Shaft Diameter | 50.00 / 49.98 mm |
| Undersize | 1.0 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500542404 |