Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1996-1998 | Buick Skylark |
| 1995-2002 | Chevrolet Cavalier |
| 1997-1999 | Chevrolet Malibu |
| 1996-1998 | Oldsmobile Achieva |
| 1999-2001 | Oldsmobile Alero |
| 1996-2001 | Pontiac Grand Am |
| 1996-2002 | Pontiac Sunfire |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4255SI10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 51.19 / 51.17 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum silicon base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 1.58 |
| STD Shaft Diameter | 48.00 / 47.97 mm |
| Undersize | 1.0 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500441547 |