Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1998-2003 | Volkswagen Beetle |
| 1993-2004 | Volkswagen Golf |
| 1993-2004 | Volkswagen Jetta |
| 1993-1997 | Volkswagen Passat |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4182CP05 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 50.62 / 50.60 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Tri-Metal), trimetal |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 1.405 |
| STD Shaft Diameter | 47.78 / 47.76 mm |
| Undersize | 0.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500337222 |