Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995-2000 | Ford Contour |
| 2001-2004 | Ford Escape |
| 1998-2003 | Ford Escort |
| 2000-2004 | Ford Focus |
| 1995 | Ford Mystique |
| 2001-2004 | Mazda Tribute |
| 1999-2002 | Mercury Cougar |
| 1995-2000 | Mercury Mystique |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4150SI075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 49.91 / 49.89 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum silicon base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 1.475 |
| STD Shaft Diameter | 46.91 / 46.89 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500427954 |