Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995-2002 | Saturn SC1 |
| 1995-2002 | Saturn SL |
| 1995-2002 | Saturn SL1 |
| 1995-1999 | Saturn SW1 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4149SI05 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 50.21 / 50.19 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum silicon base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 1.59 |
| STD Shaft Diameter | 47.01 / 46.99 mm |
| Undersize | 0.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500409158 |