Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1991-1996 | INFINITI G20 |
| 1999-2002 | INFINITI G20 |
| 1995-1998 | Nissan 200SX |
| 1996-2000 | Nissan Lucino |
| 1991-1993 | Nissan NX |
| 1991-1994 | Nissan Sentra |
| 1996-2001 | Nissan Sentra |
| 1993-1996 | Nissan Tsuru |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4136XP05 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 51.01 / 51.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version TriMetal (pMax Black), pmax black (racing line) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 1.504 |
| STD Shaft Diameter | 47.97 / 47.96 mm |
| Undersize | 0.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500543098 |