Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1997-2000 | Acura EL |
| 1986-1989 | Acura Integra |
| 1988-2000 | Honda Civic |
| 1993-1997 | Honda Civic del Sol |
| 1997-2001 | Honda CR-V |
| 1988-1991 | Honda CRX |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4046AM125 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 48.02 / 48.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.25mm |
| STD Max Thickness | 1.508 |
| STD Shaft Diameter | 45.00 / 44.98 mm |
| Undersize | 1.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500126154 |