Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1991-1995 | BMW 318i |
| 1991-1995 | BMW 318is |
| 1995 | BMW 318ti |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4042XP025 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 48.02 / 48.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version TriMetal (pMax Black), pmax black (racing line) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.25mm |
| STD Max Thickness | 1.491 |
| STD Shaft Diameter | 44.99 / 44.97 mm |
| Undersize | 0.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500542596 |