Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1984-1989 | Toyota Van |
| 1988 | Toyota Van Wagon |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4028AM15 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 51.02 / 51.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.5mm |
| STD Max Thickness | 1.491 |
| STD Shaft Diameter | 48.00 / 47.98 mm |
| Undersize | 1.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500124860 |