Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1986-2002 | Ford Escort |
| 1986-1988 | Ford EXP |
| 2000-2004 | Ford Focus |
| 1986-1987 | Mercury Lynx |
| 1991-1999 | Mercury Tracer |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4021SI10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 46.91 / 46.89 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum silicon base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 1.486 |
| STD Shaft Diameter | 43.91 / 43.89 mm |
| Undersize | 1.0 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500429316 |