Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1982-1988 | Buick Skyhawk |
| 1999-2002 | Daewoo Nubira |
| 1998-2000 | Isuzu Amigo |
| 1998-2003 | Isuzu Rodeo |
| 2001-2003 | Isuzu Rodeo Sport |
| 1982-1988 | Oldsmobile Firenza |
| 1982-1983 | Pontiac J2000 |
| 1984-1985 | Pontiac J2000 Sunbird |
| 1989-1990 | Pontiac LeMans |
| 1988-1990 | Pontiac Optima |
| 1986-1994 | Pontiac Sunbird |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4017AM075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 52.01 / 52.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 1.496 |
| STD Shaft Diameter | 48.99 / 48.97 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500123931 |