Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1988-1989 | Eagle Medallion |
| 1985-1987 | Jeep Cherokee |
| 1986-1987 | Jeep Comanche |
| 1985 | Jeep Wagoneer |
| 1987-1991 | Peugeot 505 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4006AM05 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 60.02 / 60.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 1.842 |
| STD Shaft Diameter | 56.29 / 56.27 mm |
| Undersize | 0.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500122828 |