Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1979-1980 | Saab 900 |
| 1972-1980 | Saab 99 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR4003AM075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 56.02 / 56.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 1.989 |
| STD Shaft Diameter | 52.00 / 51.98 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500122538 |