| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR1657SV05 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 53.01 / 53.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version TriMetal (Silver) |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 1.494 |
| STD Shaft Diameter | 50.00 / 49.98 mm |
| GTIN | 00611500611124 |