Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2007-2010 | Dodge Ram 2500 |
| 2005 | Dodge Ram 3500 |
| 2007-2010 | Dodge Ram 3500 |
| 2011-2012 | Ram 2500 |
| 2011-2012 | Ram 3500 |
| 2011-2013 | Ram 4000 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR1305CA075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 73.01 / 72.99 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Tri-Metal), trimetal |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 1.966 |
| STD Shaft Diameter | 69.01 / 68.99 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500576553 |