| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR872SI |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 61.70 / 61.68 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal) |
| OverSize Housing | CR 872SI is housing bore +.002" of CR 814SI |
| Shaft UnderSize | STD |
| STD Max Thickness | 1.486 |
| STD Shaft Diameter | 58.70 / 58.68 mm |
| GTIN | 00611500523502 |