| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR871SI030 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 56.94 / 56.92 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal) |
| OverSize Housing | CR 871SI 030 is housing bore +.002" of CR 804SI 030 |
| Shaft UnderSize | 030 |
| STD Max Thickness | 1.486 |
| STD Shaft Diameter | 53.94 / 53.92 mm |
| GTIN | 00611500404610 |