Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1986-1997 | Ford Aerostar |
| 1996-2001 | Ford F-100 Ranger |
| 1991-1994 | Ford Ghia |
| 1990-1992 | Ford Probe |
| 1991-2008 | Ford Ranger |
| 1986-2007 | Ford Taurus |
| 1992-1994 | Ford Tempo |
| 1995-2000 | Ford Windstar |
| 1994-2008 | Mazda B3000 |
| 1986-2005 | Mercury Sable |
| 1992-1994 | Mercury Topaz |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR691SI10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 57.17 / 57.15 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum silicon base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 1.565 |
| STD Shaft Diameter | 54.00 / 53.98 mm |
| Undersize | 1.0 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500418310 |