Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1993-1997 | Volvo 850 |
| 2007-2011 | Volvo C30 |
| 2004-2010 | Volvo S40 |
| 2001-2005 | Volvo S60 |
| 1999-2000 | Volvo S70 |
| 2005-2010 | Volvo V50 |
| 1999-2007 | Volvo V70 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR509SI10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 53.01 / 53.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum silicon base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 1.494 |
| STD Shaft Diameter | 50.00 / 49.98 mm |
| Undersize | 1.0 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500580765 |